EKMEK, MUTLAKA AMBALAJLANMALI.

* EKMEK, MUTLAKA AMBALAJ İÇERİSİNDE SATILMALI ve YASALAR UYGULANMALIDIR.

* İSTANBUL’da EKMEK, UN FİYATLARINDAKİ SPEKÜLATİF ARTIŞLAR ve UYGULANMAYAN YASALAR NEDENİYLE, EN AZ 50 YKR. OLACAKTIR.
                                                          
Halkın temel gıdası olan ekmek üretimi, pazarlanması, hijyenik şartları, gram ve fiyatı üzerindeki kargaşa ne yazık ki devam etmektedir.
Kalite ve hijyenik şartlarda olması gereken rekabet bugün yerini,düşük gramajlı ve ucuz ekmek politikasına terk etmiştir. Tüketici ve Üretici hakları göz ardı edilmiştir.
            Gramı ve fiyatı belli olmayan, denetim dışı bir ekmek üretimi ve
pazarlanması sonucu oluşan haksız rekabet ortamından tüketici ve üretici zarar görmektedir.
            Tüccar Fırıncı ve Esnaf Odası üyesi Fırıncıların temsilcisi olan
Ticaret Odası Ve Fırıncılar Odasının VALİLİK koordinesinde, EKMEK SANAYİİ İŞVERENLER SENDİKASI’ nında görüşü alınarak belirleyeceği gramaj ve fiyatta yürütülecek bir ekmek üretim ve tüketim politikasının halkın ve üreticinin yararına olacağı inancındayız.
Üretilen ekmek üzerinde mutlaka Üretici Firma Adı, Gramajı ve Fiyatı belirtilmeli ve ekmek AMBALAJ içerisinde satılmalıdır. Yetkililerce YASALAR uygulanmalı ve mutlaka gerçekçi denetimler yapılmalıdır.
Kuraklık ve Un Sanayicileri’ nin buğday fiyatlarındaki spekülatif bir şekilde yaptığı artışlar, fırıncı esnafını perişan etmiştir. Zararına üretim yapan bir esnaf kitlesinin ayakta durma şansı kalmamıştır.
SEÇİMLER sonrası oluşacak yeni hükümetin, halkın temel gıdası olan EKMEK ve zararına çalışan esnaf konusunda ciddi tedbirler alması gerekmektedir. EKMEK, MUTLAKA AMBALAJLANARAK SATIŞA SUNULMALI ve DENETİMLER YAPILARAK YASALAR UYGULANMALIDIR.
 Mevcut yasaları uygulamayan geçmiş ve gelecek hükümetleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Mevcut durum, 15 Temmuz 2007’ den itibaren ekmek fiyatlarının 50 YKR’ nin üzerinde olacağını göstermektedir.
            Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ nca yeniden düzenlenmek üzere
tartışmaya açılan GIDA KODEKSİ’ nde Ekmek Gramajı en az 250 gr. olarak belirlenmeli ve 500 gr. , 1.000 gr. olmak üzere üç kademede ekmek üretimine geçilmelidir.
            Kapasite kullanımı, maliyet, işçilik ve sağlıklı ekmek üretimi ile tüketici haklarının korunması bu standartlarda bir üretimi gerekli kılmaktadır.   
Saygılarımızla,
06.07.2007

Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Yetkili kişi: Selma Esenler

Telefon: 0212 249 34 24

E-posta: selma.esenler@ekmekissendikasi.org.tr